ZNAM OWCE MOJE, A MOJE MNIE ZNAJĄ

Ewangelia wg św. Jana 10, 11-18
Jezus powiedział: «Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.

Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I te muszę przyprowadzić, i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz.

Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca».

„Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. […] Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I te muszę przyprowadzić, i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz”.
Jezus w dzisiejszej Ewangelii opisuje siebie jako dobrego pasterza. W tamtej kulturze pasterz szedł z przodu, a owce podążały za nim. Gdy byli np. przy wodopoju, gdzie były inne stada, owce rozpoznawały pasterza po głosie, po specyficznym nawoływaniu lub melodii którą nucił. By iść za Jezusem muszę poznać jego sposób nawoływania, rozpoznać Jego głos. Pomocą w tym jest dla mnie słowo Boże, liturgia Kościoła oraz przykłady świętych, którzy Go naśladowali.
Misją dobrego Pasterza jest zgromadzić wszystkie owce w jednej owczarni. Mogę mu w tym pomóc. Jeśli będę żył pełnią życia realizując swoją misję wyznaczoną mi przez Ojca, mogę zainspirować innych do pójścia za Jezusem. Idąc za nim czeka mnie pełnia szczęścia i spełnienie w moim człowieczeństwie. Jak zwykle zależy to tylko ode mnie czy w codziennych decyzjach będę wybierał to co podpowiada mi mój Pasterz.
Tato dziękuję, że dałeś mi dobrego Przewodnika na życie.

Życzę Ci zapału w poznawaniu dobrego Pasterza.

Szczęśliwy mąż i ojciec
Grzegorz Kociuba

UDOSTĘPNIJ POST

plogo

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej istnieje od lutego 1998 roku. Poprzednia siedziba mieściła się przy Kościele pw. Ducha Świętego. Obecnie można nas znaleźć przy Kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Lublinie.

W ramach Centrum proponujemy zarówno szereg spotkań i wydarzeń, które pomagają w rozwoju duchowym, jak też możliwość zaangażowania w wartościowe inicjatywy.

Dane kontaktowe

Obserwuj nas

Szybki kontakt

Realizacja strony: Media Machine