Z KRÓLESTWEM BOŻYM DZIEJE SIĘ TAK …

Ewangelia wg św. Marka  4, 26-34

Jezus mówił do tłumów:

«Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo».

Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu».

W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

„Z królestwem Bożym dzieje się tak … ”.

W dzisiejszym nauczaniu Jezusa o królestwie Bożym, znajduje dwie ciekawe myśli.

Pierwszą jest zaproszenie do zasiewania ziarna królestwa Bożego. Dla mnie jest to życie zgodne z zasadami Ewangelii, które przejawia się w codziennych wyborach i działaniach. Czyli staję się siewcą królestwa, gdy np. przeżegnam się przed jedzeniem, sumiennie wypełniam moje obowiązki domowe lub poświęcam czas córce. Ja sieję, a Bóg Ojciec troszczy się o wzrost tego, co zasiałem (por. 1 Kor 3,6).

W obrazie ziarnka gorczycy Pan Jezus pokazuje mi, że te małe, codzienne czynności wiernie wykonywane mogą kiedyś pomóc wielu osobom. Jezus w innym miejscu Ewangelii pokazuje mi, że pierwszą moją troską powinno być królestwo Boże i jego sprawiedliwość, a innymi rzeczami On się zajmie (por. Mt 6,33). Przecież wie najlepiej, czego mi potrzeba.

Tato dziękuję, że już tu na ziemi mogę doświadczać Twojej obecności.

Życzę Ci odwagi w szerzeniu królestwa Bożego poprzez codzienne wybory i działania.

Szczęśliwy mąż i ojciec

Grzegorz Kociuba

UDOSTĘPNIJ POST

plogo

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej istnieje od lutego 1998 roku. Poprzednia siedziba mieściła się przy Kościele pw. Ducha Świętego. Obecnie można nas znaleźć przy Kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Lublinie.

W ramach Centrum proponujemy zarówno szereg spotkań i wydarzeń, które pomagają w rozwoju duchowym, jak też możliwość zaangażowania w wartościowe inicjatywy.

Dane kontaktowe

Obserwuj nas

Szybki kontakt

Realizacja strony: Media Machine