RODZICE JEZUSA CHODZILI CO ROKU … NA ŚWIĘTO PASCHY

Ewangelia wg św. Łukasza  2, 41-52

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest wśród pątników, uszli dzień drogi i szukali Go między krewnymi i znajomymi. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jeruzalem, szukając Go.

Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.

Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie». Lecz on im odpowiedział: «Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

„Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy”.

Ewangelista przedstawia rodziców Jezusa, jako wiernych Żydów, którzy zachowywali tradycję. W święto Paschy szli do Jerozolimy, by spożyć baranka na pamiątkę wyjścia Izraelitów z ziemi Egipskiej. Ten obraz motywuje mnie do tego, bym przyjrzał się jakie tradycje i zwyczaje świąteczne panują w mojej rodzinie? Co się świętuje i dlaczego? Mijające Święta były dobrym miejscem obserwacji. Widzę, że w czasie Bożego Narodzenia, wśród wielu tradycji rodzinnych takich jak: ubieranie choinki, przygotowywanie wigilii i wspólne jej spożywanie, dawanie prezentów i kolędowanie, dla mnie najważniejsze było spotkanie w rodzinnym gronie, dzielenie opłatkiem i składanie życzeń, radość z otrzymanych prezentów …

I tak mógłbym wymieniać zwyczaje rodzinne i to co było najważniejsze. Ale Ewangelia przychodzi z ważnym pytaniem, gdzie w tym wszystkim był Jezus? Czy znalazłem Go w drugim człowieku? W żonie i relacji z nią, w córce i byciu ojcem, w członkach rodziny, z którymi może było ciężko usiąść w zgodzie przy jednym stole. Bóg wybrał sobie rodzinę i w niej przyszedł na świat. Jakie miejsce znajdzie w mojej rodzinie?

Tato dziękuję Ci, że dałeś mi Twojego Syna i to w taki sposób.

Życzę Ci odkrywczych chwil spędzonych w rodzinnym gronie.

Szczęśliwy mąż i ojciec

Grzegorz Kociuba

UDOSTĘPNIJ POST

plogo

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej istnieje od lutego 1998 roku. Poprzednia siedziba mieściła się przy Kościele pw. Ducha Świętego. Obecnie można nas znaleźć przy Kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Lublinie.

W ramach Centrum proponujemy zarówno szereg spotkań i wydarzeń, które pomagają w rozwoju duchowym, jak też możliwość zaangażowania w wartościowe inicjatywy.

Dane kontaktowe

Obserwuj nas

Szybki kontakt

Realizacja strony: Media Machine