Co się stanie, kiedy Papież zaprosi młodzież z całego świata do Watykanu? Oczywiście, że przyjadą i zapoczątkują piękną tradycje spotkań Ojca Świętego i młodych ludzi. Właśnie tym sposobem w 1985 roku swoją historie rozpoczynają Światowe Dni Młodzieży.

Co roku w Niedzielę Palmową diecezjalne ośrodki skupiające młodzież organizują szereg wydarzeń. W Archidiecezji Lubelskiej co roku nasze spotkania rozpoczynamy Drogą Krzyżową na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Przez ostatnie lata sobotnie i niedzielne obchody ulegały wielu zmianom. Ostatecznie przybrały formę niedzielnego spotkania z Arcybiskupem, rozpoczynamy spotkaniem i przemarszem z palmami, a kończymy wspólną Mszą Świętą.

Co kilka lat Papież spotyka się z młodzieżą w wybranym przez siebie kraju. Dwa razy w Polsce mieliśmy zaszczyt gościć młodych z całego świata, raz w 1991 roku w Częstochowie, a drugi raz w 2016 roku w Krakowie (pewni dobrze pamiętacie to wydarzenie). W Centrum Duszpasterstwa Młodzieży zajmujemy się przygotowaniem wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży.

Na stronie internetowej szukajcie informacji o najbliższych spotkaniach i samym wyjeździe na ŚDM 2019 w Panamie.

sdm_1-compressor

Światowe Dni Młodzieży Panama 2019

Dlaczego lecieć z grupą w ramach wyjazdu diecezjalnego?

Serdecznie zapraszamy do udziału w diecezjalnej grupie organizowanej przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej! Tworzymy grupę młodzieży w różnym wieku z różnych miast i środowisk, ale łączy nas jeden cel pragniemy wspólnie przeżyć Światowe Dni Młodzieży w Panamie w tym celu spotykamy się na spotkaniach formacyjnych i integracyjnych. Przecież to właśnie ŚDM mają pomóc duszpasterstwu młodzieży. Są punktem dojścia i startu. Są kamieniem milowym, który wyznacza dalszą drogę. Mają budować wspólnotę w parafii, w diecezji, w kraju, w Kościele Powszechnym. Mają być przeżyciem wspólnotowym. Niektórzy boja się jechać w grupie, bo będą musieli wszędzie chodzić razem, trzymać się za ręce i chodzić parami (mimo tego, że mają po 30-40 lat). Nic bardziej mylnego. Każdy uczestnik grupy powinien akceptować zasady podane przez organizatora grupy, ale też nikt nie jest niewolnikiem. Poza tym w wiele miejsc, szczególnie w czasie wydarzeń centralnych, nie da się iść w dużej grupie. Zdarza się też, że grupa jest rozdzielona na różne miejsca noclegowe. Dlatego nie martwcie się – nie będziecie przez dwa tygodnie przebywali zamknięci w jednym pomieszczeniu.

Grupa ma swoje zasadnicze plusy. Wybierając grupę diecezjalną macie pewność, że grupa ta jest zarejestrowana w KBO ŚDM, że wszystkie szczegóły są ustalone – np. przejazd i pobyt na dniach w diecezjach, wspomniane wyżej loty. W grupie jest siła – łatwiej przeżywać ŚDM. Grupa służy wsparciem, pomocą. Dlatego tak ważne jest grupowe przygotowanie do ŚDM. Nie odkładajcie go na ostatnią chwilę.

Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia jako organizator zapewniamy przygotowanie duchowe. ŚDM to wydarzenie religijne, wydarzenie wiary, do którego trzeba się dobrze przygotować – przede wszystkim duchowo. Dlatego też organizujemy raz w miesiącu spotkania formacyjne gdzie pochylamy się nad istotą ŚDM w tym właśnie wymiarze. Nie zabraknie także spotkań integracyjnych które podobnie jak wspólna modlitwa budują więź i poczucie wspólnoty.

Wyjazdy indywidualne

Przestrzegamy przed wyjazdami indywidualnymi lub małymi grupkami. Tego typu wyjazdy generują wiele problemów – np. z transferem na dni w diecezjach. Pamiętajcie, że ŚDM to nie wyjazd turystyczny – turystycznie można pojechać wygodniej i taniej z biurem podróży. Ewentualnie dołączanie do grupy musicie dogadywać z koordynatorem diecezjalnym – nie z KBO ŚDM. Niestety – my nie jesteśmy w stanie odpowiadać na każdego maila, na każdą prośbę czy pomysł osób indywidualnych.

Wszelkie formalności dopełniamy w biurze Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy ulicy Filaretów 7 w Lublinie. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 16. Polecamy także kontakt telefoniczny pod numerem 516 214 899 oraz mailowy biuro@cdmlublin.pl