wstazka
Kościół Świętego Ducha
Strona główna -> Niedzielne Rozkminy
Wpisał:adminicdmstracja Data: 27-05-2012
ikona

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 27 maja 2012 – męski punkt widzenia

Ewangelia wg św. Jana 20,19-23.

 

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!»

A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana.

A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».

Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego!

Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».

 

 

W dzisiejszej Ewangelii Jezus przychodzi do wystraszonych apostołów. Uczniowie siedzą w zamkniętym pomieszczeniu, mają zaryglowane drzwi i boją się Żydów.

Przychodzi Jezus, staje po środku i mówi: „Pokój wam!”. Przynosi pokój.

Od razu również daje się rozpoznać uczniom ukazując im swoje ręce i bok. Są na nich znaki szczególne, rany po gwoździach i włóczni. To są przemienione rany, a nie zagojone blizny. Święty Tomasz – w kolejnej części Ewangelii – dotyka tych ran, a do boku wkłada rękę. Jest to sytuacja, która pokazuje, że dzięki ranom będziemy mogli tak jak Jezus być rozpoznani. One ujawniają jego tożsamość. Jezus jako Odkupiciel Świata zwyciężył śmierć, grzech i wszystkie choroby. Widząc pamiątki zwycięskiej walki, uczniów napełnia radość, bo rozpoznali Pana.

 

Kolejnym etapem spotkania jest posłanie. Jezus mówi: „Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Jezus pokazując przemienione rany ukazuje, że misja polecona przez Ojca była trudna, ale do wykonania. Jest to zachęta dla uczniów – dla mnie również współczesnego ucznia Jezusa – do wypełnienia Jego woli. Główną zasadą w pełnieniu Jego woli ma być miłość. Wybieranie większego dobra, umiejętność rezygnacji z siebie dla innych, bycie wiernym do końca – śmierć na krzyżu nie jest dobra, ale była potrzebna dla wielkiego dobra jakim jest nasze Zbawienie.

 

Jezus nie zostawia uczniów tylko z misją. Daje im Ducha Świętego, Ducha mocy i miłości,  Ożywiciela i Pocieszyciela. To za Jego sprawa będą mogli mówić, że „Jezus jest Panem” oraz swą naukę potwierdzać znakami i cudami. Jezus wyposaża ich najlepiej jak to możliwe. Świadczyć może o tym dzieło w budowaniu którego pomagali – Kościół, który istnieje przeszło dwa tysiące lat.

 

Dziś również przychodzi Jezus dając pokój i radość. Umacniając nas swoim Duchem pomaga pełnić Jego wolę. Mamy wszystko co potrzeba. Tylko od nas zależy – ode mnie i od Ciebie –  czy odpowiemy na jego wezwanie.

 

Mój kumpel Paweł śpiewa właśnie piosenkę,

„Duchu Miłości wylewaj się na nas, z przebitego serca Jezusa…”

niech jej słowa towarzyszą nam w dzisiejszym dniu.

 

Grzegorz Kociuba

Podziel się na:

Komentarze
Przejdź do:
aktualności dla ducha video