wstazka
Kościół Świętego Ducha
Strona główna -> Niedzielne Rozkminy
Wpisał:adminicdmstracja Data: 25-11-2012
ikona

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

Ewangelia wg św. Jana 18,33b-37.

Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem Żydowskim?» Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?» Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił?» Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd». Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?» Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».


„A więc jesteś królem?» Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem.”

Nasz Bóg jest Królem, a my w tym królowaniu mamy udział. I to jest dobra nowina na dziś. Jesteśmy z królewskiego rodu. Więc nie ma już miejsca na bylejakość i słabość. A jeśli odkrywam takie miejsce w sobie to trzeba zaprosić do niego prawdziwego króla. W ten sposób moc w słabości będzie się doskonalić.

Jeśli dziś Piłat spytałby mnie: Czy jesteś Królem? Co bym mu odpowiedział? Znam dwie odpowiedzi, które w mym życiu czasem mi towarzyszyły. Pierwsze: nie jestem królem, nawet o tym nie myślę, bo jestem słabeuszem, nic mi nie wychodzi. Nie jestem w stanie poradzić sobie z … (i tu każdy z nas może sobie wpisać swoje słabości i niedomagania). Jest jedna rzecz, która zwykle mi pomaga. Zwracam się do prawdziwego króla, który pokonał śmierć zatem rozprawi się także z moimi słabościami, muszę tylko pozwolić mu działać. Druga: jestem królem. I nic by nie było w tym złego, gdybym moje królowanie oparł na Bogu. Ale jak to zwykle bywa, jak coś dobrze idzie, wszelkie zasługi przypisuje sobie, często zapominając o Bogu. I nim się obejrzę ląduje… – patrz pierwsza odpowiedź.

Życzę w nadchodzącym czasie mądrości, by znaleźć właściwą odpowiedź na pytanie: Czy jesteś królem? Pomocne może być wpatrywanie się w Jezusa, obmywającego nogi uczniom, uzdrawiającego chorych, oraz dźwigającego krzyż. To wszystko to także część królowania, do którego nas zaprasza.


Szczęśliwy mąż
Grzegorz Kociuba

Podziel się na:

Komentarze
Przejdź do:
aktualności dla ducha video