Co się stanie, kiedy Papież zaprosi młodzież z całego świata do Watykanu? Oczywiście, że przyjadą i zapoczątkują piękną tradycje spotkań Ojca Świętego i młodych ludzi. Właśnie tym sposobem w 1985 roku swoją historie rozpoczynają Światowe Dni Młodzieży.

Co roku w Niedzielę Palmową diecezjalne ośrodki skupiające młodzież organizują szereg wydarzeń. W Archidiecezji Lubelskiej co roku nasze spotkania rozpoczynamy Drogą Krzyżową na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Przez ostatnie lata sobotnie i niedzielne obchody ulegały wielu zmianom. Ostatecznie przybrały formę niedzielnego spotkania z Arcybiskupem, rozpoczynamy spotkaniem i przemarszem z palmami, a kończymy wspólną Mszą Świętą.

Co kilka lat Papież spotyka się z młodzieżą w wybranym przez siebie kraju. Dwa razy w Polsce mieliśmy zaszczyt gościć młodych z całego świata, raz w 1991 roku w Częstochowie, a drugi raz w 2016 roku w Krakowie (pewni dobrze pamiętacie to wydarzenie). W Centrum Duszpasterstwa Młodzieży zajmujemy się przygotowaniem wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży.

Na stronie internetowej szukajcie informacji o najbliższych spotkaniach i samym wyjeździe na ŚDM.

sdm_1-compressor

Światowe Dni Młodzieży w Archidiecezji Lubelskiej 2021

„Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16)

„Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16) To temat tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży w Archidiecezji Lubelskiej, już 34 ŚDM od czasu zainaugurowania spotkań przez św. Jana Pawła II w 1986 r. w Rzymie. Tegoroczne spotkanie ma dwa główne wymiary. Spotkanie Chrystusa i potrzebującego człowieka. Papież Franciszek w Orędziu na spotkanie przypomina, że życie Pawła Apostoła zmieniło się, kiedy spotkał osobiście Chrystusa, który znając jego imię zaprosił do konkretnej misji. Chcemy również zaprosić młodych, aby mieli możliwość spotkać Chrystusa poprzez modlitwę, adorację, we wspólnocie wiary tworzonej przez młodych i w obecności księży opiekunów oraz naszych biskupów, Pasterzy. Drugi wymiar to odpowiedź na zaproszenie Papieża Franciszka, aby młodzi nie stali ZAPARKOWANIA NA UBOCZU ŻYCIA, ale abyśmy zmierzali ku wzniosłym celom, z radością i odwagą. Nie jesteśmy stworzeni po to, by marzyć o wakacjach czy weekendach, ale żeby realizować MARZENIA BOGA na tym świecie, a Bóg marzy o tym, abyśmy w drugim zobaczyli Chrystusa. Jak usłyszymy w ewangelii w Uroczystość Chrystusa Króla „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mniecie uczynili". Dlatego też w sobotę, 20 listopada, spotkamy się z ludźmi, którzy podzielą się świadectwem swojej posługi, dotykania ludzi ubogich i pochylania się nad cierpieniem. Młodzi odwiedzą też miejsca, gdzie codziennie udziela się pomocy: streetworking Bronowice, streetworking Kośminek, przygotują kanapki dla bezdomnych, spotkają grupy międzynarodowe, porozmawiają z uchodźcami, usłyszą świadectwo wychodzenia z bezdomności, odwiedzą Nowe Radio, a niektórzy w pracowni plastycznej wykonają kartki świąteczne dla podopiecznych lubelskich Domów Pomocy Społecznej. Radość będzie trwała również drugiego dnia, 21 listopada, podczas uroczystej Gali 30-lecia KSM oraz spotkania ewangelizacyjnego z ks. bp. Adamem Babem w Chełmie i spotkaniem z ks. bp. Mieczysławem Cisło w Lublinie. Podczas obchodów ŚDM ks. bp Adam Bab wręczy nominacje dla powstającej Rady Młodych i wręczy nominacje Księdza Arcybiskupa dla nowych Rejonowych Duszpasterzy Młodzieży. Papież Franciszek zapraszam każdego młodego: Powstań! Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Zapraszamy!

Światowe Dni Młodzieży Lizbona 2022

 

 

Dlaczego lecieć z grupą w ramach wyjazdu diecezjalnego?

Serdecznie zapraszamy do udziału w diecezjalnej grupie organizowanej przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej! Tworzymy grupę młodzieży w różnym wieku z różnych miast i środowisk, ale łączy nas jeden cel - pragniemy wspólnie przeżyć Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie w tym celu spotykamy się na spotkaniach formacyjnych i integracyjnych. Przecież to właśnie ŚDM mają pomóc duszpasterstwu młodzieży. Są punktem dojścia i startu. Są kamieniem milowym, który wyznacza dalszą drogę. Mają budować wspólnotę w parafii, w diecezji, w kraju, w Kościele Powszechnym. Mają być przeżyciem wspólnotowym. Niektórzy boja się jechać w grupie, bo będą musieli wszędzie chodzić razem, trzymać się za ręce i chodzić parami (mimo tego, że mają po 30-40 lat). Nic bardziej mylnego. Każdy uczestnik grupy powinien akceptować zasady podane przez organizatora grupy, ale też nikt nie jest niewolnikiem. Poza tym w wiele miejsc, szczególnie w czasie wydarzeń centralnych, nie da się iść w dużej grupie. Zdarza się też, że grupa jest rozdzielona na różne miejsca noclegowe. Dlatego nie martwcie się – nie będziecie przez dwa tygodnie przebywali zamknięci w jednym pomieszczeniu.

Grupa ma swoje zasadnicze plusy. Wybierając grupę diecezjalną macie pewność, że grupa ta jest zarejestrowana w KBO ŚDM, że wszystkie szczegóły są ustalone – np. przejazd i pobyt na dniach w diecezjach, wspomniane wyżej loty. W grupie jest siła – łatwiej przeżywać ŚDM. Grupa służy wsparciem, pomocą. Dlatego tak ważne jest grupowe przygotowanie do ŚDM. Nie odkładajcie go na ostatnią chwilę.

Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia jako organizator zapewniamy przygotowanie duchowe. ŚDM to wydarzenie religijne, wydarzenie wiary, do którego trzeba się dobrze przygotować – przede wszystkim duchowo. Dlatego też organizujemy raz w miesiącu spotkania formacyjne gdzie pochylamy się nad istotą ŚDM w tym właśnie wymiarze. Nie zabraknie także spotkań integracyjnych które podobnie jak wspólna modlitwa budują więź i poczucie wspólnoty.

Wyjazdy indywidualne

Przestrzegamy przed wyjazdami indywidualnymi lub małymi grupkami. Tego typu wyjazdy generują wiele problemów – np. z transferem na dni w diecezjach. Pamiętajcie, że ŚDM to nie wyjazd turystyczny – turystycznie można pojechać wygodniej i taniej z biurem podróży. Ewentualnie dołączanie do grupy musicie dogadywać z koordynatorem diecezjalnym – nie z KBO ŚDM. Niestety – my nie jesteśmy w stanie odpowiadać na każdego maila, na każdą prośbę czy pomysł osób indywidualnych.

Wszelkie formalności dopełniamy w biurze Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy ulicy Filaretów 7 w Lublinie. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 16. Polecamy także kontakt telefoniczny pod numerem 516 214 899 oraz mailowy biuro@cdmlublin.pl