wstazka
Kościół Świętego Ducha
Strona główna -> Aktualności z Centrum
Wpisał:adminicdmstracja Data: 19-04-2012
ikona

Spotkanie z cyklu „Dialog jednoczy”, zorganizowane przez Młodzież Ruchu Focolari w ramach przygotowań do Święta Młodzieży Genfest w Budapeszcie.

15 kwietnia 2012r. o godz.18:30 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Dialog jednoczy”, zorganizowane przez Młodzież Ruchu Focolari w ramach przygotowań do Święta Młodzieży Genfest w Budapeszcie.

Pierwsza prelegentka – pani mgr Grażyna Soszyńska, dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin, podpowiadała nam, jak dobrze przeżyć młodość. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na ważne pytania i dylematy życiowe młodych ludzi, m.in.:

W jaki sposób poznać i zaakceptować samego siebie? Jak zaufać sobie i innym? Jak uniknąć błędów naszych rodziców w związkach, które zbudujemy? Jak wybrać odpowiednią osobę na współmałżonka? Jak poradzić sobie z trudnymi uczuciami? Dlaczego ludzie odbierają sobie życie i jak temu zapobiegać?

W drugiej części spotkania pan dr Piotr Mamcarz, psychoterapeuta i wykładowca psychologii KUL wprowadził nas w problematykę walki duchowej, czerpiąc z bogatego doświadczenia własnego oraz pracy psychoterapeutycznej. Porównał egzystencję człowieka do walki bokserskiej. Ważne jest, aby uświadomić sobie, kto jest naszym przeciwnikiem, poznać jego sztuczki i zacząć działać.

Czy zdecydujesz się założyć rękawice i zmagać się z szatanem, z życiem, z samym sobą?

A jeśli przegram?

Nie jest ważne, aby nigdy nie upaść. Ważne jest, aby znów się podnieść.

Porażki są szczepionką, dzięki której uzyskujemy odporność na jeszcze trudniejsze doświadczenia.

Bywa, że nie potrafisz oderwać się od bolesnej przeszłości, a zarazem paraliżuje Cię lęk przed przyszłością. Uciekasz od realności w fantazje, a bycie zamkniętym we własnej głowie nie pozwala Ci skoncentrować się na tym, co jest na zewnątrz.

Jesteś podobny do człowieka, który wyrusza w dalekie wyprawy w poszukiwaniu skarbu, a nie wie, że to czego szuka znajduje się pod podłogą jego pokoju.

Tymczasem, aby odnaleźć skarb, wystarczy skoncentrować się na tym, co jest tu i teraz.

W życiu nie ma takiej chwili, abyś nie posiadał wszystkiego, co potrzebne, aby czuć się szczęśliwym.

Jesteś wolny, masz realną zdolność kształtowania rzeczywistości, w każdym momencie możesz zmieniać swoje życie i realizować pragnienia.

Dokonuj własnych wyborów, nie zrzucaj odpowiedzialności na innych.

Nigdy nie ustawaj w poszukiwaniu Prawdy. Kim jesteś? Po co tu jesteś?

Często zachowujemy się jak głupie panny z przypowieści – stoimy przed zamkniętymi drzwiami własnego serca, do którego nie mamy dostępu. Wtedy warto uklęknąć przed Tabernakulum i zaprosić Zmartwychwstałego Chrystusa, który może wejść mimo drzwi zamkniętych i przynieść nam Pokój.

„Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca – nie wedle jakichś tylko doraźnych, częściowych, czasem powierzchownych, a nawet pozornych kryteriów i miar swojej własnej istoty – musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa. Musi niejako w Niego wejść z sobą samym, musi sobie przyswoić, zasymilować całą rzeczywistość Wcielenia i Odkupienia, aby siebie odnaleźć. Jeśli dokona się w człowieku ów dogłębny proces, wówczas owocuje on nie tylko uwielbieniem Boga, ale także głębokim zdumieniem nad sobą samym.” /Bł. Jan Paweł II/

 

Podziel się na:

Komentarze
Przejdź do:
aktualności dla ducha video