wstazka
Kościół Świętego Ducha
Strona główna -> Niedzielne Rozkminy
Wpisał:adminicdmstracja Data: 02-06-2013
ikona

Sługa też człowiek

(Łk 7,1-10) Gdy Jezus dokończył swoich mów do ludu, który się przysłuchiwał, wszedł do Kafarnaum. Sługa pewnego setnika, szczególnie przez niego ceniony, chorował i bliski był śmierci. Skoro setnik posłyszał o Jezusie, wysłał do Niego starszyznę żydowską z prośbą, żeby przyszedł i uzdrowił mu sługę. Ci zjawili się u Jezusa i prosili Go usilnie: „Godzien jest, żebyś mu to wyświadczył, mówili, kocha bowiem nasz naród i sam zbudował nam synagogę”. Jezus przeto wybrał się z nimi. A gdy był już niedaleko domu, setnik wysłał do Niego przyjaciół z prośbą: „Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: »Idź« – a idzie; drugiemu: »Chodź« – a przychodzi; a mojemu słudze: »Zrób to« – a robi”. Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i zwracając się do tłumu, który szedł za Nim, rzekł: „Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu”. A gdy wysłani wrócili do domu, zastali sługę zdrowego.

To ważne dla mnie Słowo. Z kilku powodów, ale dziś szczególnie ruszyła mnie w nim troska o człowieka.

Jechałam na „daleki wschód”, po dosyć długiej walce i pokonywaniu swojej słabości. Jechałam, bo bardzo zależało mi na pewnym człowieku. Jechałam, bo ktoś inny włożył spory wysiłek, bym mogła to zrobić.

Setnik ma sługę. Właściwie nic o nim nie wiemy, oprócz tego, że był chory i ważny dla swego właściciela.  Ten żołnierz (i poganin) w obliczu choroby swego podwładnego czyni wszystko, na co go stać, by ratować go od śmierci. Ma przy tym ogromną wiarę – tak wielką, że zaskakującą nawet samego Jezusa.

Ta ewangelia to swoisty rachunek sumienia z tego jak zachowujmy się wobec naszych bliskich. Czy umiemy wołać w ich intencji do Boga? Czy nam na nich naprawdę zależy? Czy szukamy wszelkich środków, by im pomóc w strapieniu? Czy potrafimy trwać przy nich, gdy są chorzy?

Chciałabym być jak setnik. Mieć taką wiarę, ale też i tak ogromną miłość i szacunek do człowieka. Panie daj mi serce setnika!

 

Ewa Łaskarzewska

Podziel się na:

Komentarze
Przejdź do:
aktualności dla ducha video