wstazka
Kościół Świętego Ducha
Strona główna -> Niedzielne Rozkminy
Wpisał:adminicdmstracja Data: 27-10-2013
ikona

Pokora to jest prawda

(Łk 18,9-14) Jezus powiedział do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: Boże, miej litość dla mnie, grzesznika. Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony.

Tak naprawdę w tej ewangelii wszystko rozbija się o miłość. No pewnie, że łatwiej nam w wyliczankowym katolicyzmie: różaniec, koronka, może jakaś litania – niezła średnia jak na ten tydzień. Do tego nikogo nie zabiłam, chodzę do kościoła, nikogo nie okradłam i tak dalej… Niby wszystko jest ok. Ba, nawet wydaje mi się, że zasłużyłem na miłość Boga tymi wszystkimi pobożnościami. Nie tędy droga. Trzeba innego spojrzenia. Chodzi o miłość, na którą nie można sobie zasłużyć. Ona jest za darmo. Kiedy zaczynasz autentycznie kochać, to też nagle staje się jasne, że jedyne czego ON pragnie to też miłość. Przestajesz gromadzić „paragony modlitw”, przestajesz porównywać swoje życie duchowe do innych. Trwasz przy Nim. Tyle wystarczy.

I jeszcze słowo o pokorze. Nie wiem kto mi ostatnio powiedział, że „pokora to jest prawda”. Prawda o tym, że jestem grzesznikiem, że upadam, że psuję wiele relacji, że wielu rzeczy nie umiem. Ale pokora to też prawda o tym, że jestem UKOCHANYM dzieckiem Boga, że są rzeczy, do których po prostu mam talent. Pokora to dostrzeganie własnej wartości i umiejętność dziękowania za nią Stwórcy! Pokora to stanięcie w prawdzie i zobaczenia dobra w sobie przy jednoczesnej świadomości, że to wszystko od Niego.

Ewa Łaskarzewska

Podziel się na:

Komentarze
Przejdź do:
aktualności dla ducha video