wstazka
Kościół Świętego Ducha
Strona główna -> Aktualności
Wpisał:adminicdmstracja Data: 25-03-2013
ikona

Niedziela Palmowa – Święto Młodych

Od pontyfikatu Jana Pawła II Niedziela Palmowa jest świętem młodych- obchodzone są Światowe Dni Młodzieży w diecezjach. Ich tegoroczne hasło brzmi „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28, 19). W diecezji lubelskiej święto to trwało 3 dni. Po Drodze Krzyżowej na Majdanku, a także Forum Młodych, na którym młodzi schodzili do głębin swego serca i swej wiary przyszedł czas na odkrycie misyjnej tożsamości Kościoła, jak i każdego chrześcijanina. Spotkanie w Metropolitalnym Seminarium Duchownym, na którym obecni byli uczestnicy Forum, stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia oraz inni goście rozpoczęło ostatni dzień obchodów- poświęcony misjom.

Jako pierwszy przemówił ks. Bogusław Zeman, paulista, który pokazał na podstawie historii świętego Pawła, skąd bierze się w chrześcijaninie chęć głoszenia Chrystusa. Nie wynika ona z jakiegoś przymusu zewnętrznego, potrzeby świata, ale z wewnętrznej potrzeby podzielenia się radością spotkania z Jezusem.

Następnie Asia z grupy misyjnej działającej przy CDM opowiedziała o ks. Marku Rybińskim, zamordowanym na misjach w Tunezji, po czym odbyła się projekcja filmu Wierni do końca (o księżach zamordowanych na misjach).

Ostatnim wystąpieniem miało być słowo s. Teresy franciszkanki misjonarki Maryi, która mówiła o tym jakie dzieła i projekty tworzy się na misjach dzięki środkom finansowym zbieranym czasem nawet przez niewielkie grupy, zachęcała do różnego rodzaju wsparcia dla misji. Miało być to ostatnie wystąpienie, jednak okazało się, że na Sali jest siostra Kasia, szarytka, która przygotowuje się do wyjazdu na misje. Udało się zamienić z nią kilka zdań na scenie, a także wspólnie pomodlić się w jej intencji. Tym sposobem uczestnicy mieli okazje „zobaczyć misje” z każdej wręcz strony i z wielu perspektyw (księdza, siostry zakonnej, świeckich).

O godz. 12.30 wyruszyła procesja z palmami spod MSD, którą rozpoczął Abp Stanisław Budzik. Wśród śpiewów, okrzyków i palm dotarła ona do Kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła, gdzie odbyła się Eucharystia pod przewodnictwem Arcybiskupa i z obecnością ks. biskupa Artura Mizińskiego, a także wielu kapłanów z całej diecezji.

Na zakończenie Mszy Świętej przedstawiciele młodzieży zgromadzonej na Forum Młodych złożyli podziękowania dla Biskupów, organizatorów i wszystkich, którzy wspierają swą pracą i modlitwą młodych ludzi. Następnie odczytali Orędzie młodych do młodych, które stworzyli podczas Forum i które zostało już rozesłane po całej archidiecezji.

Obchody Niedzieli Palmowej zakończyły się spotkaniem w Kościele Świętego Ducha na herbacie, kawie i słodkich pączkach.

Teraz nie pozstaje nic innego jak czekać na Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janerio, gdzie sam Chrystus nas zaprasza.


Zapraszamy do posłuchania hymnu ŚDM w Rio de Janerio, Nadzieja poranka:

 

Foto relacja z wydarzenia:

Podziel się na:

Komentarze
Przejdź do:
aktualności dla ducha video