wstazka
Kościół Świętego Ducha
Strona główna -> Męska rozkmina
Wpisał:adminicdmstracja Data: 04-08-2013
ikona

JESZCZE TEJ NOCY ZAŻADAJĄ TWOJEJ DUSZY OD CIEBIE…

Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 12,13-21)

Ktoś z tłumu powiedział do Jezusa: „Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem”. Lecz On mu odpowiedział: „Człowieku, któż Mię ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami?”. Powiedział też do nich: „Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia”. I powiedział im przypowieść:„Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: »Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów«. I rzekł: »Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę wszystko zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj«”. Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?”. Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem.

 

„Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie(…) Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem. ”

Można pomyśleć, że Pan Jezus straszy dziś w przypowieści śmiercią. „Jeszcze dziś zażądają twojej duszy”. Ja zestawiam te słowa z innym wezwaniem: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie…” (Łk 21,36). Kontekst pierwszego wezwania to: spór o spadek oraz ogromne bogactwo. Drugiego to: słowa Jezusa, który przestrzega przed ociężałym sercem od obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych. Więc może Panu Jezusowi chodziło o to, by zmienić nam perspektywę patrzenia. Bo czym jest spadek w obliczu śmierci? W tym kontekście nasuwa się pytanie: Co bym zrobił, gdybym jutro miał umrzeć? Czy jestem gotowy? Kolejną rzeczą, o której mówi Jezus są skarby i bogactwo. Dla Mnie to kłopot, bo jak mam być bogaty przed Bogiem? To zadanie dla mnie by poznawać Boga i odkrywać jak być bogatym w Jego oczach. A Ty już wiesz?

W nadchodzącym czasie życzę owocnego obracania swoimi talentami.

Szczęśliwy mąż

Grzegorz Kociuba

Podziel się na:

Komentarze
Przejdź do:
aktualności dla ducha video