wstazka
Kościół Świętego Ducha
Strona główna -> Aktualności
Wpisał:Katarzyna Data: 11-04-2014
ikona

Jesteśmy coraz bliżej Diecezjalnych Obchodów Światowych Dni Młodzieży w Lublinie

 

Diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży w Lublinie

ZALEŻNI OD BOGA, CZYLI WOLNI

Lublin, 11-13 kwietnia 2014 r.

 

            W dniach 11-13 kwietnia 2014 r. po raz kolejny będą obchodzone w Lublinie Diecezjalne Obchody Światowych Dni Młodzieży. Organizatorem jest Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie oraz Uniwersytet Otwarty KUL. Hasłem obchodów są słowa: Zależni od Boga, czyli wolni. Inspiracją do określenia hasła było najnowsze orędzie Papieża Franciszka do młodzieży na XXIX Światowy Dzień Młodzieży – „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3).

            Tradycyjnie w pierwszy dzień (11.04) młodzież spotka się na Drodze Krzyżowej na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W tym roku usłyszymy w formie dźwiękowej nagrane świadectwa byłych więźniów Majdanka. Wspólnie z nami modlić się będzie ok. 150 osobowa grupa młodzieży z Ukrainy oraz osoby bezdomne ze środowiska Bractwa im. św. Brata Alberta w Lublinie. Obecny będzie także abp Stanisław Budzik. Na zakończenie nabożeństwa popłynie modlitwa o pokój wypowiedziana przez młodzież polską i ukraińską.

     W sobotę, 12 kwietnia, młodzieży z parafii i wspólnot będzie brała udział w FORUM MŁODYCH Archidiecezji Lubelskiej. Forum Młodych to kolejna okazja do spotkania młodych, którzy zechcą odważnie, ufnie i z otwartością pełną wiary popatrzeć na otaczającą nas rzeczywistość świata i odpowiedzieć na nią z dynamizmem równym przeżywanemu okresowi życia. Wyjątkową okazję do spotkania i zaangażowania stanowi fakt, że rozpoczęły się przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w roku 2016 będą miały miejsce w Krakowie. Spotkanie młodych z Papieżem Franciszkiem, wielkie święto wiary już dało impuls na ożywienia duszpasterstw młodzieży w całej Polsce. Choć w swej istocie będzie to spotkanie całego Kościoła, najważniejszą grupę wyrazi obecność i zaangażowanie młodych ludzi. W czasie trwania naszego Forum, delegacja polskiej młodzieży, także z przedstawicielami młodych osób z naszej archidiecezji, będzie przebywała w Rzymie, gdzie w punkcie kulminacyjnym – w Niedzielę Palmową – przejmie od młodzieży z Brazylii znaki Światowych Dni Młodzieży – Krzyż oraz Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. Na przełomie sierpnia i września 2015 roku te znaki będą peregrynowały po Archidiecezji Lubelskiej.

            Forum Młodych rozpocznie drogę, w formie spotkań na płaszczyźnie diecezjalnej, przygotowującą młodych do wydarzenia w Krakowie w roku 2016 oraz do przyjęcia i przeżycia spotkania z młodymi, którzy odwiedzą naszą archidiecezją w tygodniu poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży. W sobotę młodzi będą mogli usłyszeć o Jezusowej propozycji wolności dla człowieka (o. Stanisław Nowak OP), o rozumieniu wolności w nauczaniu Jana Pawła II (dr Michał Wyrostkiewicz KUL), przejdą szlakiem miejsc Jana Pawła II w KUL, spotykając się w grupach rozważań będą Orędzie Papieża Franciszka do młodzieży, a w popołudniowych warsztatach nabywać będą ważne umiejętności i doświadczenia istotne do wykorzystania m.in. w przygotowaniu parafii na przyjęcie zagranicznej młodzieży w 2016 roku w tygodniu ich pobytu w naszej diecezji. Nie zabraknie modlitwy (g. 13.30 – Msza św. w kościele akademickim KUL (przewodniczy i homilię wygłosi ks. Dominik Samulak  ojciec duchowny seminarium duchownego diec. zamojsko-lubaczowskiej), radosnej atmosfery, twórczych pomysłów, a nad muzyczną stroną spotkania będzie towarzyszył zespół Gospel ON.

Niedzielna liturgia w Archikatedrze Lubelskiej, poprzedzona procesją spod lubelskiego Seminarium Duchownego świętującego Rok Jubileuszowy z racji 300 lat swego istnienia, będzie związana z duchowym przyjęciem symboli Światowych Dni Młodzieży oraz z przekazaniem delegacjom młodzieży z parafii lampionów z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia. Lampiony otrzymają również osoby i instytucje związane swą misją z zaangażowaniem na rzecz drugiego człowieka (prezydent, marszałek, służby mundurowe, szpitale itd.). 27 kwietnia br. – w dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II – młodzi w parafiach przekażą rodzinom symboliczny płomień z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i zachęcą do modlitwy dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II.

Niedzielne obchody Światowych Dni Młodzieży zaplanowane są również w Chełmie. Rozpoczną się o g. 15.00 przy kościele pw. Rozesłania Św. Apostołów, następnie wyruszy procesja liturgiczna związana z obchodami Niedzieli Palmowej, o godz. 15.30 w Bazylice pw. Narodzenia NMP nastąpi przekazanie delegacjom młodzieży z dekanatów chełmskich lampionów Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia i o godz. 16.00 będzie miała miejsce uroczysta Eucharystia. W obchodach chełmskich weźmie udział bp Mieczysław Cisło.

Ks. Marek Urban

Wikariusz Biskupi ds. młodzieży w Archidiecezji Lubelskiej

Podziel się na:

Komentarze
Przejdź do:
aktualności dla ducha video