wstazka
Kościół Świętego Ducha
Strona główna -> Niedzielne Rozkminy
Wpisał:adminicdmstracja Data: 11-02-2013
ikona

HISTORIA PEWNEGO POWOŁANIA…

Ewangelia wg św. Łukasza 5,1-11.

Zdarzyło się raz, gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret, zobaczył dwie łodzie, stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!». A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na wspólników w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. Widząc to Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny». I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. Lecz Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim.


„Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił”

Tymi słowami Jezus powołuje Piotra, jeszcze wtedy Szymona, na swojego ucznia. Jednak przyjrzyjmy się co takiego robił Piotr zanim usłyszał zaproszenie do wspólnej misji. PRACA… Jezus spotyka Piotra, który kończy całonocny połów, dodajmy, że zakończony marnym skutkiem. POŚWIĘCENIE… I mimo zmęczenia i uczucia porażki Piotr jeszcze zgadza się poświęcić czas i łódź „niezwykłemu nauczycielowi”. POSŁUSZEŃSTWO… Mało tego wykonuje wszystko co mówi ów Mistrz, choć polecenia mogą zdawać się dziwne – Piotr doskonale wie, kiedy można trafić na obfity połów, tej nocy się nie powiodło, ale mimo wszystko wykonuje polecenie Jezusa. CUD… I dopiero po tym wszystkim dokonuje się cud, który prowadzi Piotra do skruchy. Widzi swój grzech i swoją maleńkość w  obliczu takiego wielkiego wydarzenia. MISJA… Jezus powołując Piotra dodaje mu otuchy: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił”. Nadaje mu także misję, a dokładnie przemienia jego dotychczasowe zajęcie. Zmienia go ze zwykłego rybaka w „rybaka ludzkich serc”. PORZUCA WSZYSTKO… A Piotr bez zastanowienia porzuca wszystko i idzie za swoim Mistrzem.

Ważnych jest tu dla nas kilka rzeczy: po pierwsze – Bóg najlepiej niech spotka nas podczas pracy i to pracy którą lubimy, i wypełniamy sumiennie; po drugie – warto być posłusznym Bożemu słowu, choć często może wydawać się głupstwem; po trzecie – by dokonał się cud, oprócz posłuszeństwa i wiary, często potrzeba poświęcenia naszego czasu, czy rzeczy, które mamy; i ostatecznie, by Jezus mógł zmienić naszą zwykłą „rybacką misję” na misję dla Królestwa Niebieskiego, trzeba pozwolić sobie na zmianę dotychczasowego życia i iść za Jego słowem. To trudne, ale On dodaje otuchy i wzywa: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił… Wypłyń na głębię…!”


Szczęśliwy mąż

Grzegorz Kociuba

Podziel się na:

Komentarze
Przejdź do:
aktualności dla ducha video