wstazka
Kościół Świętego Ducha
Strona główna -> Modlitwy Taizé
Wpisał:adminicdmstracja Data: 06-05-2012
ikona

Czym jest Taize?

Taize to maleńka wioska na południu Francji. Na pozór zwykła wioska, ale to właśnie tam powstała ekumeniczna wspólnota braci z Taize, którą ponad 70 lat temu założył brat Roger. Dziś wspólnota liczy około 100 braci, którzy w tej małej wiosce mieszkają, modlą się i pracują. Filarem wspólnoty jest poszukiwanie komunii z Bogiem w modlitwie i bycie zaczynem pokoju i zaufania.

Przez cały rok, każdego tygodnia, do Taize na zaproszenie braci przyjeżdżają tysiące młodych ludzi z całego świata. Dlaczego akurat tam? Bo Taize to miejsce szczególne, miejsce, które przyciąga i zachwyca – prostotą, pięknem, jednością… Tutaj nie liczy się skąd pochodzimy, jakiego jesteśmy wyznania, w jakim języku mówimy. To miejsce, gdzie pomimo wielu różnic, potrafimy szukać tego, co nas łączy.  Tutaj nie ma podziału na katolików, prawosławnych i protestantów – wszyscy wierzymy w tego samego Boga i to jest najważniejsze. Taize to miejsce, gdzie można poznać wspaniałych ludzi z całego świata, nawiązać wartościowe przyjaźnie, dzielić się tym, co jest dla nas ważne, szukać swojego miejsca w życiu. Zachwyca też modlitwa – inna, niecodzienna, niezwykła. Modlitwa, w której śpiew kanonów przeplata się z  chwilą ciszy, w której można wsłuchać się w to, co On do nas mówi. W Taize jest miejsce na radość, śmiech, zabawę, ale i na chwilę samotności, refleksji i ciszy.

Wspólnota braci z Taize organizuje również w ramach Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię Europejskie Spotkania Młodych, które odbywają się co roku na przełomie starego i nowego roku w jednym z miast europejskich. W zaszłym roku był to Berlin, natomiast w tym roku przygotowywać się będziemy do spotkania w Rzymie.

 

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy zafascynowani duchowością Taize, chcą kontynuować Pielgrzymkę Zaufania w swoim środowisku. Dlatego co tydzień, w każdy piątek, o godzinie 19.30, organizujemy modlitwy w duchu Taize, podczas których śpiewem i ciszą chcemy wielbić Boga. Po modlitwie odbywa się zazwyczaj spotkanie dyskusyjne, podczas którego dzielimy się swoimi doświadczeniami, zastanawiamy się nad różnymi sprawami związanymi z duchowością i wiarą, wspólnie poszukujemy sposobów na budowanie jedności i zaufania, będących filarami wspólnoty z Taize. Również co roku przygotowujemy się do wyjazdu na Europejskie Spotkania Młodych, po to by wspólnie z młodymi z całej Europy cieszyć się wiarą.

 

Jeśli:

–        chcesz dowiedzieć się więcej o wspólnocie braci, spotkaniach w Taize lub Europejskich Spotkaniach Młodych,

–        zgłębić duchowość Taize,

–        modlić się wspólnie z nami śpiewem i w ciszy,

–        wspólnie szukać odpowiedzi na ważne pytania,

–        dzielić się wiarą i doświadczeniem,

przyjdź do nas na modlitwę. Każdy jest mile widziany.

 

Spotkania: każdy piątek o 19.30 (potem spotkanie dyskusyjne)

 

Podziel się na:

Komentarze
Przejdź do:
aktualności dla ducha video